Autor: Broňa Duhanová, Mesačník Mamina, Jún2009
Láka vás povedať si svoje áno pod palmami, za šumu morských vĺn? Záujem o svadby v ďalekom, či blízkom zahraničí vzrastá. Niekedy stoja menej ako tie domáce.
Na Slovensku je určite veľa malebných zákutí, kde sa dá zosobášiť, ale západ slnka nad morským horizontom naša krajina vo svojej ponuke nemá. Počasie býva premenlivé a tie „naj“ miesta treba zabukovať aj rok vopred, čo pri spontánnych rozhodnutiach o vstupe do manželstva môže byť problém. Rozmýšľali ste nad obradom v exotickej cudzine? Nie ste prvá ani posledná. Možno túžite povedať svoje áno v tropickom raji ako seriáloví hrdinovia, možno máte túlavé topánky. Možno sa iba nechcete vydávať v kožuchu alebo zmoknúť v svadobných šatách. Desí vás predstava svadby v upotenom kulturáku v Hornej Dolnej a otrepané vtipy opitého uja Gusta? Fantázií sa medze nekladú a možností je hneď viacero, s rodinou, či bez, pre veľké i malé rozpočty.
Na svadbu sme išli metrom
Spomína na svoj „deň D“ 28 ročná PR manažérka z Bratislavy Michaela. Právnika Martina si brala na slovenskom veľvyslanectve v Paríži. „ Predstava veľkej svadby so všetkými tetami, ujami a bratrancami nás ani jedného nelákala. Tiež sa mi bridia obrovské tortové biele šaty. S Martinom sme sa rozhodli pre Paríž. Je to podľa mňa romantické mesto s úžasnou atmosférou. Brali sme sa na slovenskej ambasáde. Stretli sme sa s veľkou ochotou aj nadšením vtedajšej slovenskej veľvyslankyne pani Márie Krásnohorskej. Všetkým, aj najbližšej rodine sme povedali, že ideme na pár dní do Paríža na výlet. Na svadbu sme sa odviezli metrom a o desať minút sme boli manželmi. Potom sme opäť nasadli na metro, dali sme si obed pod Eiffelovkou, plavili sme sa po Sienne a večeru sme si dali na Chamselysee. Priateľom a rodine sme poslali SMS, že ich zdravia manželia XY a gratulácie a dary budeme prijímať v Bratislave. Rodičia boli chvíľu v šoku, ale v konečnom dôsledku boli radi, že sme im ušetrili kopec starostí, vybavovania aj peňazí. Viete, že naša svadba nás stála menej ako obrad v bratislavskom Zichiho paláci a hostina v hlavnom meste? Myslíme si, že svadba je predovšetkým o sobášiacom sa páre, o dvoch ľuďoch, ktorí sa rozhodli spečatiť svoju lásku a nie o hostine pre 100 ľudí, z ktorých väčšinu ste videli naposledy pred 15 rokmi.“.
Pre porovnanie uvádzame: svadba vo vychytenom Zichoho paláci v Bratislave stojí okolo 330 Euro (10 000 Sk), na slovenskej ambasáde kdekoľvek vo svete 65 Euro (2000 Sk). Výhodou je, že sa uskutoční na slovenskej pôde a manželstvo je okamžite platné a zaregistrované na území SR. Nie všetky zastupiteľské úrady však takúto možnosť ponúkajú, preto sa vopred informujte. Svadba na slovenskej ambasáde je len jednou z mnohých možností, ako sa zosobášiť v cudzine. Do úvahy prichádza aj sobáš pred miestnymi úradmi, treba však ovládať angličtinu alebo miestny jazyk. .
Bol to spontánny úlet, ktorý trvá už osem rokov
„Po skončení tretieho ročníka vysokej školy sme išli s mojím vtedajším priateľom do USA v rámci programu Work and Travel zarobiť si nejaké peniaze. Práve sme totiž zdedili po starých rodičoch garsónku a začali sme hovoriť o spoločnej budúcnosti. Pravdaže až po promócií.“ Spomína dnes 29 ročná Pezinčanka Petra. „Po skončení pobytu sme mesiac cestovali po Štátoch. Zavialo nás to aj do Las Vegas. Na ulici sme videli niekoľko Wedding Chappel, svadobných kaplniek, kde sa sobášili páry z celého sveta v tých najnemožnejších kostýmoch a situáciách. Lacko sa na mňa pozrel, …. čo by som vraj povedala… Nemusel ani dohovoriť. O 24 hodín sme boli v jednej z nich. Potrebovali sme iba naše pasy a čestné prehlásenie, že je to naše prvé manželstvo. Brali sme sa v šortkách a sandáloch, bol to taký úlet. Po návrate na Slovensko sme nič nepovedali, hlavne nie rodičom. Vyliezlo to z nás až na Lacovej promócií, keď sa nás rodina začala vypytovať, kedy bude svadba. Povedali sme, že už bola – v Las Vegas. Všetci skoro dostali infarkt. Naše manželstvo sme na slovenskej matrike registrovali viac ako rok a pol po jeho skutočnom uzavretí. Ale na tom nezáleží. Dôležité je, že sme spolu už osem rokov, čakáme naše druhé bábo. Svadba v Las Vegas bolo to najbláznivejšie a zároveň najkrajšie, čo sme kedy urobili.“
Pre svadbu v metropole neresti Las Vegas sa rozhodli aj niektoré prominentné páry, ako Eva Vějmelková a Dušan Rapoš, fitneska Timea Majorová, či božský Kája. Najväčšou položkou je letenka, ktorá sa pohybuje od 600 Euro za osobu. Pobyt v Las Vegas je však pomerne lacný, slušný hotel nájdete aj za 60 dolárov na noc, ak si ho budete bukovať v balíku služieb – spolu s letenkou, prípadne prenájmom auta aj menej. Samotný svadobný obrad stojí menej ako 200 dolárov, záleží od náročnosti. Po príchode do Las Vegas musíte na obecnom úrade (City Council) požiadať o povolenie na sobáš, tzv. Marriage license, ktorá stojí 80 dolárov. O 24 hodín sa môžete sobášiť v ktorejkoľvek z kaplniek. Sobášiť vás môže úradník, kňaz alebo hoci aj Elvis Presley. Za svedkov vám radi pôjdu zamestnanci alebo turisti z ulice. Pozor, po príchode domov, musíte svoje manželstvo zaregistrovať na slovenskej osobitnej matrike. Alebo aj nie. Ako hovoria Američania: „What happens in Vegas, stays in Vegas“, Čo sa stane vo Vegas, ostáva vo Vegas.
Museli sme prisahať, že sa ľúbime
Ak vám to váš rozpočet dovolí, môžete sa sobášiť na niektorom z romantických ostrovov v Indickom oceáne – v naozajstnom tropickom raji. Tridsiatnici Alexandra a Alex si svoje áno povedali na ostrove Maurícius. “Jednoducho nemáme radi ceremónie. Chceli sme svadbu, ktorá bude iba o nás dvoch. Na Maurícius sme cestovali prostredníctvom cestovnej kancelárie, rozmaznávali nás od prvého dňa. Krátko pred obradom nás z hotela mikrobusom odviezli do mesta, kde sme museli na štyroch rôznych úradoch prisahať, že sa milujeme. Po miestnych úradníkov treba všetko prekontrolovať, často robia chyby. Mne napríklad do sobášneho listu napísali, že som z Británie. “Smeje sa Alexandra. “Deň pred nami sa sobášil iný pár, do besiedky im uprostred obradu vtrhol turista v plavkách a s plechovkou piva v ruke im začal náruživo gratulovať. Svadba na Mauríciu je určite zaujímavá, pre mňa bola nádherná.”
Vladka a Martin sa sobášili na Srí Lanke. Na veľké svadby, biele šaty a tortu si nepotrpí predovšetkým Martin. „Dovolenka na Srí Lanke nás lákala už dlhšie, prečo sa tam aj rovno nezobrať?” Svadbu v exotických lokalitách treba naplánovať. „Najprv sme rozmýšľali nad svadbou, ktorú ponúkali v hoteloch. Zdali sa nám však príliš pompézne. Rozhodli sme sa pre miestne úrady. Všetko sme si vybavovali sami. Na Srí Lanke sme museli zotrvať najmenej 8 dní, až potom sme sa mohli sobášiť. Taxikár, ktorý nás vozieval na vozidielku, ktorému sa na Srí Lanke hovorí „ťuk ťuk“ nám poradil kde. Požičala som si červené sárí, aj Martin mal tradičný miestny odev. Sobáš prebehol v lokálnom jazyku, v tamilčine, ale bol tam s nami právnik, ktorý nám prekladal do angličtiny. Samotný obrad nás stál iba pár dolárov. Keďže však ide o takú vzdialenú krajinu, dovolenka ako taká samozrejme niečo stála. Ale neľutujeme.“ Hovoria si mladí manželia. Výlet do exotiky vás bude stáť najmenej 1500 E (45 000 SK) na osobu, na druhej strane, svadobný obrad a veľká svadobná hostina napríklad na obľúbenom Bojnickom zámku, staja takmer rovnako.
Právne sú na Slovensku platné sobáše z väčšiny krajín. Pokiaľ ide o Európsku úniu stačí sobášny list preložený do slovenského jazyka. V prípade ostatných krajín je potrebný aj tzv. apostille, ktorý vydáva štát, na území ktorého ste sa sobášili. „V prípade, že sobášny list vydal štát, s ktorým nemáme uzavretú zmluvu o právnej pomoci, je potrebné sobášny list superlegalizovať – teda potvrdiť jeho pravosť. (Doklad vydaný v cudzom štáte najskôr overí ministerstvo zahraničných vecí štátu, ktorý doklad vydal a následne zastupiteľský úrad SR v danom štáte.) Zápis do osobitnej matriky sa uskutoční najneskôr do 3 mesiacov od doručenia oznámenia.” Upozorňuje Alena Koišová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra.” Spoľahnúť sa však môžete aj niektorú z cestovných kancelárií, ktoré sa na exotické svadby a svadobné cesty špecializujú. Tie vám poradia aj s vybavovaním potrebných dokumentov, ktoré budete potrebovať. Odporúča sa začať s prípravami aj pol roka vopred, aby ste to všetko stihli. Hoci budete musieť siahnuť hlbšie siahnuť vo vrecka, odmenou vám bude svadba pod horúcim tropickým slnkom a fanfárami morský príboj. Čo viac si možno želať.
Áno po svojom
K najobľúbenejším svadobným destináciám vo svete patria Hawajské ostrovy, slnečná Kalifornia, oblasť Karibiku, tropické ostrovy v Indickom oceáne, či Pacifiku , ale aj talianske Benátky alebo Škótska vysočina. A my začíname kopírovať svetové trendy. Na Slovensku pôsobí niekoľko cestovných kancelárií a agentúr, ktoré majú vo svojej ponuke svadobné cesty a obrady od Cypru až po Seychellské ostrovy. V susedných Čechách ich je ešte viac. Finančne najprijateľnejšie je ostať doma v Európskej únii. Každá z jej členských krajín má, čo ponúknuť. Výhodou je jednoduchý proces registrovania manželstva na Slovensku. Ing. Tatiana Klopčeková z bojnickej svadobnej agentúry odporúča Rím, či Cyprus. „ Svadba v zahraničí je väčšinou iná ako na Slovensku. A práve to páry láka. Na ostrove Cyprus sa podľa legendy zrodila Venuša – bohyne krásy a lásky. Je tu 360 slnečných dní v roku a pritom let trvá len 2 hodiny. Rím je večným mestom, fotky v svadobných šatách uprostred pamiatok stoja naozaj za to. V oboch destináciách je možný ako civilný, tak cirkevný svadobný obrad, pričom tieto obrady sú úradne platné aj na Slovensku. V Ríme prichádza do úvahy veľvyslanectvo SR a nespočetné kostoly a baziliky.”
„Z exotických lokalít sa na Slovensku pomerne jednoducho legalizuje sobáš napríklad z ostrova Maurícius alebo Seychelov.“ Odporúča manžérka cestovnej kancelárie, ktorá sa špecializuje na svadobné pobyty, Zuzana Zjavková. „Na Mauríciu hotely poskytujú najlákavejšie zľavy a mladomanželské výhody, Seychely sú zase romantickejšie, fotogenickejšie a na plážach je minimum ľudí. Ak niekomu neprekáža svadba, ktorá nie je na Slovensku právne platná, odporúčam Maledivy alebo Francúzsku Polynéziu, napr. Bora Bora alebo Moorea, kde môže sobáš vykonávať miestny náčelník, určite je to veľké lákadlo a niečo extra.”
Ak ste sa práve nechali nalákať a svoje áno si chcete povedať v ktorejkoľvek cudzej zemi, nezabudnite si najprv zistiť, akým spôsobom budete svoj sobáš na Slovensku legalizovať. Tiež si zistite, aké doklady a náležitosti budete potrebovať v krajine, kde sa chcete sobášiť. Často je nutný úradne preložený slovenský rodný list, vždy cestovný pas. Niektoré krajiny vyžadujú pred sobášom získať povolenie k sobášu.
Riaďte sa hlavne vaším rozpočtom a spoliehajte sa tiež na zdravý úsudok, aby ste neskončili ako moja známa Lucia, ktorá si zmyslela, že sa bude vydávať vo Fínsku za polárnym kruhom. Bolo im fakt zima. Tiež vám neodporúčame sobášiť sa v júli na Floride. Môže sa vám totiž stať, že vám v tej horúčave a 90% vlhkosti vzduchu pri obrade takmer odpadne notár, ako sa to stalo mne. Mal totiž transplantovanú pečeň. Ale to už je iný príbeh.
Tip Maminy:
Čo takto sobáš na zaoceánskej výletnej lodi, takzvanej Cruise Ship? Tento spôsob sa teší obrovskej popularite medzi Američanmi, ale aj Nemcami. Svadobné kaplnky majú na svojich palubách lode takmer všetkých veľkých spoločností: Carnival, Celebrity, Holland America, Norwegian, Premier, Princess a Royal Caribbean International. Môžete si pozvať vlastného sobášiaceho alebo sa sobášiť v niektorom z prístavov, v ktorých zakotvíte.. Výnimkou je spoločnosť Princess, ktorých kapitáni vlastnia licenciu na sobášenie párov priamo na mori kdekoľvek na svete. Dá sa tomu odolať?( Obrad stojí okolo 1800 dolárov a prebieha podľa bermudských zákonov, v angličtine).
Niekoľko dôvodov, prečo sa sobášiť v zahraničí:
– Svadobný obrad a svadobná cesta v jednom. Slnko, more, exotika. – Máte platnú výhovorku, prečo na svadbu nepozvať bratranca Jožka, jeho štyri deti a tetu Julku z desiateho kolena. Ušetríte starosti, čas aj peniaze. Časom vám to všetci odpustia – Môžete sa sobášiť v šortkách, tričku a sandáloch, namiesto bielej “torty”, v ktorej sa aj tak nedá hýbať – Nezmoknete, nezmrznete (ak sa nesobášite za polárnym kruhom)
Láka vás svadba v cudzine?
Počítajte s tým, že pokiaľ sa nesobášite na slovenskom veľvyslanectve, musíte sobáš dodatočne zaregistrovať na osobitnej matrike v Bratislave. Potrebujete ovládať minimálne angličtinu.