Autor: Dagmar Murgašová, Časopis Grand magazine (04 – 05 2011), Rubrika: Relax

K najkrajším životným chvíľam muža a ženy patrí svadba. Hostia na tomto obrade si uvedomujú, že sa ním začína nová rodina. Je to sviatočný a dojímavý rituál. Môžeme ho prežiť ako princ a princezná…

Aj v modernom čase žitia prahneme po kráse, tradíciách a vekmi osvedčených hodnotách. Pri dôležitých rozhodnutiach sa radi necháme inšpirovať slávnymi pármi. Udalosťou tohto roka bude kráľovská svadba princa Williama a Kate Middletonovej 29. apríla v Londýne. Princ daroval Kate zásnubný prsteň, ktorý patril jeho zosnulej matke, princeznej Diane. Hneď po tomto akte klenotníci zaznamenali medzi snúbencami vo Veľkej Británii zvýšený záujem o takýto prsteň. Diamantmi obložený veľký zafír vsadený do platiny túži nosiť na ruke každá budúca nevesta. A tak zlatníci doteraz majú plné ruky práce… Hoci detaily svadby ešte nepoznáme, Buckinghamský palác zverejnil, že sa bude podobať na sobáš Williamových rodičov, ktorý sa uskutočnil v roku 1981 a hovoril o ňom celý svet ako o svadbe storočia.

Lady Diana mala na hlave korunku spencerovskej rodiny a diamantové náušnice od matky. Jednotlivé diely jej šiat zdobila starožitná čipka, ktorá kedysi patrila kráľovnej Mary, a myrtu do kytice natrhali z kríkov, čo vyrástli z halúzok svadobnej kytice kráľovnej Viktórie. Každý detail Dianinej svadby znamenal návrat k obdobiu romantizmu. Prepychové šaty z hodvábneho taftu, s nadýchanými rukávmi lemovanými čipkou a výstrihom ozdobeným volánom, boli posiate drobučkými perlami a mali sedemapolmetrovú vlečku. V páse mala prišitú zlatú podkovičku pre šťastie, posiatu diamantmi, a modrú mašličku. Keď sa novomanželia po obrade vrátili do Buckinghamského paláca, zamávali nadšenému davu a kratučko sa pobozkali – bol to prvý verejný bozk na kráľovskom balkóne. Bozk na tomto mieste čaká v apríli aj ich syna, princa Williama…

O kráľovskej svadbe však nemusíme iba snívať, ale môžeme si ju vyčariť aj sami, a to na hrade či na zámku. Idylické lokality nájdeme v mnohých európskych krajinách.

SVADBA AKO Z ROZPRÁVKY

K najromantickejším miestam určite patrí Bojnický zámok na Slovensku. Na sľub vernosti v nádhernej Zlatej sále mladomanželia len tak rýchlo nezabudnú. Ak si však chceme vlastnú svadbu dokonale vychutnať, zverme jej prípravu svadobnej agentúre. Ideálnym riešením je svadba na kľúč. Čo všetko zahŕňa?

Podľa Ing. Tatiany Klopčekovej, riaditeľky svadobnej agentúry IMPULS – Wedding Agency Bojnice ide o komplexný balík svadobných služieb, do ktorého spadá buď širší výber, alebo nasledovné služby: zabezpečenie miesta svadobného obradu a hostiny; asistencia pri vybavovaní svadobných dokumentov a zabezpečenie ich prekladov; darčeky pre hostí a ich ubytovanie; svadobné menu či slávnostná výzdoba. Pracovníci agentúry oblečú od hlavy po päty nevestu, ženícha aj družičky; postarajú sa tiež o dopravu mladomanželov i hostí. Ak sa túžime na zámok priviezť na krásnom koči s konským záprahom, nie je to problém.

Služieb, ktoré IMPULS – Wedding Agency Bojnice poskytuje, je viacero. Ktorú z nich považuje Ing. T. Klopčeková za výnimočnú?

„Možno by som to nazvala skôr osožnou službou,“ vraví. „Keďže naši klienti takmer výhradne pochádzajú zo zahraničia, prípadne tam žijú, veľa sa venujeme overovaniu dokumentov po svadbe, aby boli právne platné a použiteľné v zahraničí. Zároveň sa snažíme vždy poskytovať služby formou all inclusive a byť maximálne flexibilní.“ Okrem príprav sa agentúra stará o hostí od ich príchodu do Bojníc až po ich odchod a na celý tento čas im pripraví program, a to nielen svadobný.

Stretli sa aj s nejakou kurióznou požiadavkou?
„Keďže svadba je veľká udalosť, ľudia ju zväčša prežívajú dosť intenzívne,“ spomína Ing. Tatiana Klopčeková, „a z toho vyplýva aj ich správanie a reakcie. Mali sme napríklad nevestu, ktorá si večer pred svadbou prišla do salónu vyzdvihnúť svadobné šaty, čo už boli upravené na jej mieru a pripravené pre ňu, a presne vtedy si zmyslela, že chce šaty vymeniť, lebo ženích ich už videl. Iná nevesta si v zhone zabudla v zahraničí svadobné topánky, na čo prišla večer pred svadbou. Zakaždým sme riešili situáciu na poslednú chvíľu, ale vždy sme všetko stihli.“

Prečítajte si celý článok na: Grandmagazine.sk – Relax: Romantika je stále aktuálna