Autor: Jana Jakubíková, 19.06. 2009, Hospodárske noviny, príloha Víkend

V kurze sú tradičné sobáše, okorenené extravaganciou a dochutené luxusom.
Dlhé júnové dni nás obliekajú do krátkych sukní a šortiek. A svadobných šiat, večerných rób a oblekov. I keď niektorí vydaja – a ženbychtiví nadšenci využili už mesiac lásky, práve jún a júl zažívajú každoročne svoj veľký svadobný ošiaľ.
Zatiaľ čo v minulosti sa ľudia hrnuli do chomúta zväčša vo fašiangovom období, veľká svadobná sezóna sa dnes začína júnom. A hoci štatistiky udávajú dlhodobé znižovanie sobášnosti na Slovensku a hospodárska kríza si tiež ukrojila veľký kus zo sobášneho koláča, svadobné salóny, požičovne a agentúry sa nemajú na čo sťažovať.

Vychutnajte si deň “S“
Tiež už máte v kalendári označený červeným perom dátum s nápisom “Moja svadba“ a to je tak všetko, čo máte zatiaľ naplánované? Tak rýchlo do boja! Čím skôr, tým lepšie, ideálne je, ak s prípravami začnete už rok pred svadbou. Dilema, pred ktorou stoja mladomanželské páry úplne na začiatku, je, či si zorganizovať svadbu sami alebo nechať všetko na odborníkov. Aj keď svadba na kľúč znie lákavo, konzervatívnosť Slovákov sa nezaprie. “Slovenské nevesty zatiaľ chcú byť pri procese organizácie a dizajnu svojej svadby,“ vysvetľuje Monika Ripcsu zo svadobnej agentúry Graces.
Zväčša víťazí čiastočné zastrešenie svadobnou agentúrou, či už ide o výber miesta na hostinu, svadobné oznámenia alebo dekorácie. “Využiť kompletné služby je pre klienta v podstate najvýhodnejšie a najpohodlnejšie. Nemusí sa o nič starať a môže si svoj deň dokonale vychutnať,“ dodáva Tatiana Klopčeková zo svadobnej agentúry Impuls.
Individuálne organizovaná svadba sa môže skončiť fiaskom pre neskúsenosť, udalosť organizovaná agentúrou zasa nemusí byť podľa vkusu mladomanželov, aj keď je vysoká pravdepodobnosť, že bude zorganizovaná profesionálne.

Zabudnite na veľké sukne
Budúci manželia sa často rozhodujú medzi tradíciou a originalitou. Podľa Petry Agnerovej zo svadobnej agentúry Elizabeth páry skôr inklinujú k tradičnej svadbe s prvkami moderného, pri ktorej sa dodržiavajú tradície a zároveň sa pripraví aj niečo výnimočné, čím sa svadba spestrí. “Populárny je mix – trochu tradície ,šmrncnutej‘ modernosťou,“ dodáva Ripcsu.
Popri odobierke nevesty, odčepčovaní, rozbíjaní tanierov, hádzaní svadobnej kytice sa tak objavujú svadobní koordinátori, dozerajúci na hladký priebeh dňa miesto starejšieho, vystúpenia kúzelníka namiesto ľudového súboru či drobný svadobný darček pre svadobčanov namiesto výslužky.
Nebudeme si klamať, z celej svadby si svadobní hostia zapamätajú aj tak iba nevestu, jej šaty a vizáž sú preto veľmi dôležité. Ľudia točiaci sa vo svadobnom biznise sa zhodnú, že biela a maslová sú stále najpreferovanejšie farby. “Skôr sa menia siluety a štýl šiat,“ konštatuje Ripcsu. Podľa nej sú veľké sukne a korzety už “out“ a oveľa viac “letia“ jemnejšie línie a šaty z veľmi jemného materiálu, ako je šifón či hodváb.
Svetové výstrelky sa prejavujú na Slovensku najmä kreatívnejšou výzdobou svadobných sál či tlakom na jednotné oblečenie družičiek. “Mali sme už aj lietajúce horiace balóny, ktoré letia do neba a hostia si môžu pri nich niečo želať,“ dodáva Agnerová.

Dar pre princeznú? Na sieti
“Veľkej obľube sa tešia svadby v exteriéri, v parkoch či záhradách a zvyky ako biele svadobné holubice či svadobné knižky,“ prízvukuje Klopčeková. Inováciou sú aj špecializované webové stránky, kde nájdu svadobčania všetky informácie: od toho, s kým budú viesť za stolom spoločenskú konverzáciu, až po zoznam svadobných darov žiadaných mladým párom.
Čo tak odpútať sa od tradičnej svadobnej ceremónie a skúsiť niečo originálnejšie? “Svadba na zámku s nádychom histórie a romantiky vždy mala svoje čaro. Veď ktorá nevesta by sa nechcela cítiť aspoň jeden deň princeznou,“ láka Klopčeková, ktorá sa špecializuje na svadby za hradbami Bojnického zámku.
Nikde inde si neužijete slovenské svadobné zvyky na vlastnej koži lepšie než na vlastnej svadbe. Veď koľkokrát v živote budete hádzať svadobnú kyticu zástupu svojich vydajachtivých kamarátok alebo prenesiete milú cez prah? Alebo dajte prednosť komornej atmosfére ďaleko od slovenského zhonu a povedzte si svoje „kým nás smrť nerozdelí“ pri západe slnka na Mauríciu.

Dvaja. All inclusive
Ak si príliš nepotrpíte na veľké hostiny s množstvom ľudí, ktorých ste aj tak naposledy videli, keď ste ešte cikali do plienok, doprajte si luxus pre dvoch ďaleko od domova. “Svadby v zahraničí nám každý rok narastajú. Výhodou je cenová dostupnosť a vybavenie sobáša bez stresov a zhonu,“ objasňuje Zuzana Zjavková z cestovnej kancelárie Travel and Business Centre. Tá organizuje exotické svadby pre Slovákov na Mauríciu, Maldivách, Bali či Seychelách. Stačí len priniesť dokumenty a po prílete na miesto sa dohodnúť so svadobných koordinátorom. Že byť nevestou na exotickej svadbe stojí za to, potvrdzuje aj Zjavková: “Nevesty mávajú zľavy na ubytovanie, obedy zdarma, zľavy na all inclusive, po prílete košík s ovocím, šampanské alebo masáž.“ Za takýto luxus zaplatíte už od 1 800 eur na osobu.
Či už sa rozhodnete pre svoje nesmelé áno pred slovenským oltárom alebo na pláži na Bali, dôležité je, aby ste si tento deň užili. Lebo patrí len vám dvom.

Z denníka nevesty

14 mesiacov pred svadbou – Som Linda a môj priateľ Jakub ma dnes požiadal o ruku pri najhlbšej priepasti v strednej Európe. Súhlasila som, hoci pri pohľade do priepasti som nemala na výber.
13 mesiacov – 20. júna 2009 sme stanovili za dátum svadby. Jakub chcel menšiu, ale keď okúsil veľké svadby mojich sesterníc, zhodli sme sa na 70 hosťoch. Podľa zvykov sme vybrali miesto svadobnej hostiny v meste odkiaľ pochádzam ja – nevesta. Vybavili sme hneď sálu spolu s výzdobou a cateringom, lebo takéto miesta bývajú rezervované už mesiace vopred.
12 mesiacovObrad sa uskutoční v kostole. Rozmýšľali sme aj nad radnicou, ale aj Jakubovi sa zdal kostol romantickejší.
11 mesiacov – Chcem si zorganizovať svadbu sama, a nie cez svadobnú agentúru. Teda, zapriahnem aj rodičov, nech len nezliznú smotanu.
10 mesiacovKapela, kameramanka a fotograf dohodnutí. Ujal sa toho môj ocino na sesternicinej svadbe. Vždy sa oplatí nadviazať kontakty na podobných akciách.
7 mesiacov – Začíname intenzívne premýšľať nad svadobnými oznámeniami, aby sme včas dali všetkým vedieť.
6 mesiacov – Vybrala som si konečne svadobné šaty a topánky. Na prelome rokov sú vždy k dispozícii nové kolekcie. Objednala som si aj kaderníčku aj kozmetičku, aby potom náhodou nemali plno.
5 mesiacov – Jakub si kupoval slávnostný oblek nedávno, tak sa rozhodol, že čistiareň to spraví a kúpil si len novú košeľu a topánky.
4 mesiaceTorty a zákusky necháme na domácej výrobe, takže sa snažíme vychytávať v obchodoch akcie na suroviny potrebné na pečenie. Na svadobnú cestu ideme na Malorku, hurá!
3 mesiace – Boli sme na matrike vyplniť žiadosť o uzavretie manželstva. Máme svadobné oznámenia, už by bolo načase ich aj rozposlať. Vybavili sme dopravu.
2 mesiace – Najprv sme sa nevedeli zhodnúť na obrúčkach, ale od zlatníka sme odchádzali spokojní a s niečím úplne iným než sme pôvodne chceli.
1 mesiac – Výber kytice som nechala na Kubka. Nechcem vedieť farbu, druh, tvar, ani kde ju objednáva. Len nech mu to ladí s kravatou. Uvidíme.
3 týždneSkúška účesu a mejkapu. Trvalo mi to tri hodiny, Kubo mejkap odmietol. Nechápem prečo.
2 týždne – Zhon, zhon, zhon. Aj keď nám vytopenie svadobných surovín cukru a múky skomplikovalo prípravy, mamina sa nedala zastrašiť a pokračuje v pečení. Ja dolaďujem drobnosti – jedálny lístok, výzdobu sály, nápoje, občerstvenie na stoly. Jakub pozerá tenis.
1 deň pred svadbou – Zajtra to vypukne a máme stres z toho, ako to celé dopadne. Ale hovorím si, že najdôležitejšie je, aby sa to páčilo nám dvom, pretože vyhovieť 70 ľuďom je nemožné. Tak nám držte zajtra palce.