Autor: Miriam Pavelková, 05.03. 2010, týždenník Šarm

Chcete sa vyhnúť predsvadobnému stresu a užiť si svoje áno naplno? Skúste obrad na exotickej pláži pri zvukoch mora. Tradičná veľká svadba so zažitými rituálmi už je, zdá sa, pasé. Nie každý pár je ochotný stráviť mesiace pri prípravách a piplať sa so zasadacím poriadkom rozvetvenej rodiny. Zhon môžete vymeniť za pohodu a dopriať si extravagantný obrad na slnkom zaliatej pláži alebo v romantickej uličke niektorej európskej metropoly. Každý rok pribúdajú destinácie, kde sa dá právoplatne si vymeniť prstienky a zároveň si užiť medové týždne. Snúbenci si môžu vybrať palmu, pod ktorou sa ich chvíľa bude odohrávať.

Na počkanie

Väčšinou sa rozhodnú pre svadbu za hranicami mladí ľudia, ktorí odmietajú robiť veselicu pre celú rodinu, alebo už rozvedení, ktorí si tentoraz chcú užiť sobáš intímne a bez rozruchu. Ak ste sa rozhodli, že vymeníte slovenské matriky za rajské pláže, nedá sa to zo dňa na deň. Dôvod je, že v každom hoteli robia iba jeden obrad denne a dostať termín vám môže niekedy trvať aj pol roka. „Ak chce klient napríklad špecifický dátum ako 10. 10. 2010, tak treba rátať aj s vyše ročným predstihom,“ upozorňuje Zuzana Zjavková z cestovnej agentúry Travel and Business Centre. Na druhej strane, keďže sa svadby nekonajú ako na bežiacom páse, celý deň je venovaný iba vám. Má to v sebe punc výnimočnosti a nikto vás nebude vyháňať z chodby matričného úradu len preto, že máte viac gratulantov, ako sú zvyknutí. Vybavovanie exotiky však netrvá mesiace, skôr sa ráta na hodiny, pretože ponuku vám agentúry dokážu spracovať do 48 hodín. V dnešnej elektronickej dobe nie je nič nezvyčajné, ak si formality vybavíte cez telefón či e-mail. Stačí zaslať dokumenty a, samozrejme, mať na svoju rozprávkovú cestu dostatok financií. Priemerne vás vyjde sobáš s týždňovým vylihovaním na pláži od 2 000 eur na osobu, v čom je zahrnutá spiatočná letenka, hotel s polpenziou v kategórii s tromi až so štyrmi hviezdičkami a svadobný balíček.

Šaty berte so sebou

Máte dve možnosti, ako si zorganizovať svoj deň. Buď si zakúpite celý balíček, ktorý obsahuje služby od výzdoby cez obrad až po fotografovanie, alebo si zaplatíte jednotlivé položky. Najlepšie je, ak sa na detaily pozriete až priamo na mieste spolu so svojím svadobným koordinátorom. Ten s vami vyberie konkrétnu palmu, ale aj to, či bude vaša svadobná kytica z frandžipani kvetov alebo z orchideí. Zabezpečia naozaj všetko, aj hudobníkov a slávnostnú večeru na pláži pri západe slnka. Nespoliehajte sa však na to, že vám vyberú aj svadobné oblečenie. Je lepšie pribaliť si svoje šaty so sebou. Nikto by nechcel zabiť čas zháňaním rozprávkových rób a v tropických teplotách si ich skúšať. Navyše sa v týchto destináciách ľudia obliekajú odlišne a niekde vám ponúknu iba tradičné sarongy. Na svoju romantickú cestu môžete zavolať aj príbuzných či rodinu, ale skôr sa vyplatí užiť si pobyt vo dvojici. Svedkov vám pokojne urobia zamestnanci hotela, prípadne môžete poprosiť o spoluprácu milých dovolenkujúcich vo vašom rezorte. Treba však rátať s tým, že obrad je celý v angličtine a trvá maximálne 20 až 30 minút.

Legalizácia

Spečatenie lásky na ostrovoch ešte neznamená, že sa vrátite ako právoplatní manželia. Priamo na tropickom mieste vám totiž vydajú sobášny list v angličtine, ktorý treba zlegalizovať aj v našej krajine. Tu musíte sobášny papier, ktorý má na zadnej strane takzvanú apostilu, čiže veľkú pečať, preložiť do slovenčiny, overiť u notára a zaslať na matriku. Tá dokument pošle na osobitnú matriku v Bratislave. Keďže je tento úrad len jeden pre celú krajinu a záujemcov o cudzokrajný sobáš pribúda, zlegalizovanie vášho výletu trvá aj tri mesiace. Dovtedy si môžete užívať svoje dievčenské meno a status slobodného človeka. Špekulujete, čo sa stane, ak svoj sobáš neohlásite na matrike? Zostanete naďalej slobodní, aj keď vaše konanie je protizákonné. Nemusíte hneď letieť tisíce kilometrov, netradičný obrad si môžete dopriať aj na slovenskej ambasáde, napríklad v európskych krajinách. Vyjde vás to dokonca lacnejšie. Svadba vo vychytenom Zičiho paláci v Bratislave stojí asi 330 eur, na slovenskej ambasáde vo svete je to 65 eur. Výhodou je, že manželstvo, ktoré je uzavreté na slovenskej pôde, je platné okamžite. Nie všade vám však túto službu poskytnú, preto sa vopred informujte. V ponuke je aj cirkevný sobáš v Ríme alebo na Cypre. „Nie každý chce letieť do ďalekých krajín a niekto si chce užiť svadbu na pláži čo najbližšie, preto organizujeme individuálne sobáše aj v Európe. Navyše Rím a Cyprus patria k romantickým miestam,“ vysvetľuje Tatiana Klopčeková zo svadobnej agentúry Impuls.

Maurícius boduje

Je hneď niekoľko miest, ktoré sú ako stvorené na romantický sobáš, ale medzi exotikou vyhráva Maurícius. „Je to preto, že miestne hotely ponúkajú veľké percentuálne zľavy a výhody, hlavne pre nevesty. Mimo sezóny tu môže nevesta dostať v niektorých hoteloch ubytovanie s polpenziou zdarma,“ hovorí Zuzana Zjavková. Keďže sa Maurícius nachádza na južnej pologuli, majú opačné počasie a prakticky len dve sezóny – zimu a leto. Pod pojmom zima si však predstavte 18 až 25 stupňov, ale voda už nemá tropických 27. Od apríla do konca septembra tam majú mladomanželia najväčšie percentuálne zľavy. Ak túžite po fotogenických záberoch, vyberte sa na Seychely, ktoré sú na druhom mieste v obľúbenosti. Destinácia pod rovníkom je celoročne tropicky príjemná a jej pláže patria k topdesiatke sveta. Nájdete tu opustené zálivy, kde okrem vás nebude nikto a môžete si vybrať svoju palmu, pod ktorou sa bude obrad konať. Je to určite väčšia romantika, ale za vyššiu cenu. Právoplatný obrad vám urobia aj na Srí Lanke, Bali, začína sa rozbiehať aj Fidži a Francúzska Polynézia. Sobáše na jej ostrovoch Tahiti, Moorea a Bora Bora nie sú také atraktívne, pretože vám nedovolia oddať sa na piesku exotickej pláže, ale v miestnej matrike – city hall, čo trochu stráca na atraktivite. Ak si chcete urobiť sobáš naslepo, potom je tu možnosť aj pre vás. Na Maledivách vám spravia svadbu, ktorá je však iba symbolická. Na ostrove Moorea miestni zorganizujú celú veselicu, odvezú vás v ozdobenom kanoe v sprievode polynézskych tanečníkov, nechýba ani sobášny list, ktorý však nemá žiadnu právnu váhu, je to len symbolický papyrus. Dokonca, keby ste mali záujem, na Maledivách na požiadanie pripravia aj sobáš, ktorý sa odohrá pod vodou.