Autor(i): Peter Csernák, 22. 5. 2007, Hospodárske noviny

Zorganizovať svadbu vôbec nie je jednoduché. Treba zabezpečiť šaty, prstene, kvety, sálu, hudbu, výzdobu, jedlo, pozvánky a množstvo ďalších drobností. Kto si na to netrúfa, môže sa obrátiť na svadobnú agentúru. Svadobná agentúra môže zorganizovať svadbu úplne celú, snúbencom teda odpadnú akékoľvek starosti. Len si všetko vopred objednajú a potom už len prídu do kostola. Agentúra však tiež môže iba s čiastkovou prípravou. Snúbenci sa na ňu môžu obrátiť napríklad pri hľadaní vhodného miesta na svadobnú hostinu alebo im môže zabezpečiť jedlo.

“Zanedbateľné nie je ani odbúranie stresu, ktorý organizácia takej komplexnej akcie, ako je svadba, zahŕňa. Na začiatku býva dosť častým problémom, kde vlastne začať, ktoré služby objednávať ako prvé a ktoré objednávky počkajú aj na neskôr. Agentúra má presné overené postupy, takže všetko ide rýchlejšie,” povedala Tatiana Klopčeková zo svadobnej agentúry Impuls. Využiť služby agentúry je výhodné predovšetkým pre ľudí, ktorí sú veľmi zaneprázdnení alebo žijú v zahraničí a je pre nich ťažké zorganizovať si vlastnú svadbu.

Výsledná cena vždy závisí od konkrétnych požiadaviek snúbencov. Môže sa preto pohybovať od niekoľkých desiatok tisíc až po státisíce korún. “Každá nielen nami zorganizovaná svadba je originálom. O cenách, ktoré nie sú ničím podložené, preto hovorím veľmi nerada. Orientačný rozpočet vieme vypracovať po konzultácii s klientom, keďže najprv potrebujeme zistiť jeho požiadavky,” povedala Tatiana Klopčeková. Cena závisí od toho, kde chcú snúbenci mať svadbu, koľko ľudí pozvú, či chcú ubytovanie a na akej úrovni chcú bývať, aké jedlo si vyberú či aké pozvánky, šaty a prstene budú chcieť. Napríklad svadba na Bojnickom zámku pre 50 ľudí s hostinou v štvorhviezdičkovom hoteli s výhľadom na zámok vyjde asi na 160-tisíc korún. V tejto cene je zahrnutý prenájom sály, úradné poplatky, šaty pre nevestu a oblek pre ženícha, líčenie, účes a manikúra pre nevestu, obrúčky, svadobné oznámenia, ubytovanie mladomanželov v apartmáne, dve menu, výzdoba miestností, svadobná kytica a kytice pre mamičky, pierko pre ženícha a pre svadobčanov, zákusky, torta, kameraman, fotograf a živá hudba.