Autor: Ivana Popaďaková, Časopis SvadbaOnline 2/2012 (06.10.2012)

Všetci vieme, že mužom sa predsa len nesníva o svadobnom dni, o novom obleku ušitom na mieru, či novomanželskom tanci. My, vaše polovičky, si to tiež uvedomujeme. Mladý muž by si však mohol sadnúť so svojou polovičkou a prelistovať zopár časopisov so svadobnou tematikou a vyjadriť svoj názor na svadobné šaty, i keď, ženích by mal vidieť svoju budúcu manželku vo svadobných šatách až počas veľkolepého dňa. Tiež za zmienku stojí názor ohľadom jeho oblečenia – vyberie si skôr tmavý alebo svetlý oblek? Žiada sa k tomu skôr motýlik či kravata?

Vybavujte, čo viete…

Nadšenie možno vyprchalo skôr ako ste na niečo prišli. No nemusíte zúfať. Postačí sa dohodnúť na základných veciach, ostatné preberie vaša polovička, ktorá priam srší radosťou, ak si môže prezerať fotografie svadobných šiat či účesov v časopisoch či na internetových stránkach. „Stretávam sa ešte stále s rozdelením úloh. Je to predsa zriedkavejšie, ale predsa sa nájde pár, ktorý má veci rozdelené, prípadne budúci novomanželia vybavujú niektoré veci spoločne. V prípade, že dôjde k takémuto prerozdeleniu, je vidieť, že muž má dosť dominantné postavenie a chce mať aj takéto veci pod kontrolou. Stáva sa aj to, že budúca nevesta nestíha, a tak to zostáva na ňom. Stretávame sa však aj s takou skupinou, keď muž príde s papierikom, na ktorom má napísané, čo má objednať a vybavuje takéto veci viac-menej z donútenia“, uvádza svadobná agentúra zo severného Slovenska.

Trošku tradície

Podľa historických tradícií sa musel ženích postarať aj o konkrétne veci počas svadobného dňa. Prislúchalo mu zaobstarať na svadobnú hostinu tú najvychýrenejšiu ľudovú hudbu a hudobníkov, ktorí zabavili svadobčanov až do skorého rána. Mal sa postarať aj o „výslužky“ pre hostí, v ktorých boli ukryté tie najlepšie dobroty zo svadby, v podobe koláčov, cukroviniek, nejakého vínka či domácej pálenej a kúsok svadobnej torty na ochutnávku. Výber jedla a nápojov počas svadobného dňa tiež v niektorých regiónoch patril do rúk mladoženáča. Samozrejme, po diskusii so svojou vyvolenou našli spolu tie najlepšie jedlá pre ich veľký deň.

Zabezpečenie svadobného auta bolo tiež prioritou ženícha. Niekedy zvolili romantici skôr koče a zapriahli kone. Inokedy sa po nevestu išlo historickým automobilom. Časy a tradície sa točia stále dokola. Marek sa snažil splniť sen svojej drahej a pripravil pre ňu nečakaná prekvapenie: „Pre moju Majku som chcel pripraviť niečo netradičné, a keďže je romantická duša, prišiel som pre ňu na koči. Mali ste vidieť tú radosť v jej očiach, krásne žiarili. Určite to stálo zato.“

Pozor, nezabudnúť obrúčky!

V neposlednom rade mal ženích na starosti zabezpečenie obrúčok. Od toho sa odvíja aj fakt, že musel presne vedieť veľkosť prsteňa pre svoju milú. Niekedy je však ženích nervózny natoľko, že na obrúčky jednoducho zabudne a zostanú síce pripravené, ale doma v obývačke. „Viem, že sa nemám čím pochváliť, ale stalo sa mi, že som zabudol so sebou vziať do kostola naše obrúčky. Spomenul som si na to naozaj v poslednej chvíli, pred vchodom do kostola. Staršieho družbu som hneď požiadal, aby po ne čo najrýchlejšie šiel. Cítil som sa veľmi zahanbene a bolo to nezodpovedné aj voči mojej manželke. Našťastie, žiadna scéna sa nekonala, prijala to dokonca s humorom. Asi bola z toho tiež nervózna a nevedela ako zareagovať,“ spomína Peter na nezabudnuteľnú svadobnú chvíľu.

Pomôžte si agentúrou

Určite sa necíťte zahanbene, že vás tieto veci až tak nenadchýnajú. Svadobné prípravy má pod palcom aj tak vaša polovička. A ak aj nie, môžete si pomôcť prácou svadobnej agentúry. Zamestnankyne v týchto spoločnostiach majú na svadobné prípravy ten správny čuch. Medzi ne určite patrí svadobná agentúra IMPULS, www.impuls.sk . Jej riaditeľka Tatiana Klopčeková má s budúcimi novomanželmi dlhodobé skúsenosti: “V posledných rokoch ide skôr o prerozdelenie novodobého charakteru“ – ženích si organizuje svojich hostí a záležitosti potrebné pre nich (transfer, ubytovanie, program) a nevesta sa venuje tiež svojim vlastným svadobčanom. S rozdelením rôznych prvkov sa stretávame veľmi zriedkavo, takmer vôbec. Prípadne máme iniciatívnych ženíchov, ktorí dovolia partnerke oddychovať a všetko zariadia s nami za ňu, ona si vyberie len šaty, kyticu, výzdobu a tortu.“

Stačí morálna podpora

Už sme spomenuli, že pohodlie budúcich ženíchov a ich nezáujem o prípravy svadobného dňa sú viac menej „normálne“. Nájdu sa však aj takí, ktorí chcú svoju drahú prekvapiť počas svadobného dňa a odvďačiť sa jej za všetku námahu. Takéto „ vďakyvzdanie“ je štýlovým momentom hlavne svadieb v zahraničí, hovorí Tatiana Klopčeková z agentúry IMPULS:“ Ženích má vo zvyku zariadiť pre nevestu vždy nejaký malý darček, o ktorom, samozrejme, ona nič netuší. Tiež ich príhovory na svadbe sú veľmi osobné a smerované k osobe nevesty.“ Na Slovensku je zvykom poďakovať sa rodičom, a to je úloha pre ženícha! Počas svadobného dňa by mal ženích stáť so záujmom stále po boku svojej manželky.

V dobrom i v zlom

Pravdou však je, že svadobný deň ubehne rýchlejšie ako si myslíte. Celé mesiace plánovania sa zrazu stratia a vám na pamiatku zostanú „už len“ svadobné fotky či svadobné video. Uvedomíte si, že realita skutočného života je niekde inde: o spoločnom zobúdzaní sa, o skvelej večeri, ktorá vás čaká po namáhavej práci, možno o rodine a zhone okolo detí… Tak, drahý ženích, oplatí sa pomôcť s realizáciou najkrajšieho dňa života? Veríme, že áno. Veď predsa platí, že v dobrom i v zlom…

Prečítajte si celý článok na:
Časopis SvadbaOnline – Základy pre každého ženícha